NVKC distantieert zich van ELN - Labinsights

NVKC distantieert zich van ELN

icon.highlightedarticle.dark Tech & Analyse
Laatste wijziging: 8 mei 2023

De Nederlandse Vereniging voor Klinische Chemie en Laboratoriumgeneeskunde (NVKC) distantieert zich in een open brief nadrukkelijk van de praktijken van het Europees Laboratorium voor Nutriëntenonderzoek (ELN) ,zoals die stonden in het artikel `Miljoenenfraude in het ‘kwaklab’`in de Volkskrant van 17 april. De beschuldigingen van het oplichten van verzekeraars, valsheid in geschrifte en witwassen komen nog eens bovenop de twijfelachtige reputatie van het soort laboratoriumonderzoek dat het ELN uitvoert, aldus de NVKC. Onderzoek dat volgens de vereniging inderdaad niet binnen de reguliere geneeskunde wordt verricht omdat wetenschappelijke onderbouwing ontbreekt.

De NVKC stelt verder: `Afgezien van de -mits bewezen- schokkende fraude, behoeft het echter geen verbazing dat het zover heeft kunnen komen. In Nederland is het doen van medisch laboratoriumonderzoek niet wettelijk voorbehouden aan een bepaalde beroepsgroep: iedereen, en dus ook een charlatan, kan een medisch laboratorium starten en welk soort van laboratoriumonderzoek dan ook uitvoeren. Dat deze omissie in de wetgeving tot nu toe nog niet tot grotere ongelukken dan wel calamiteiten heeft geleid, is uitsluitend te danken aan zelfregulatie. Het is de beroepsgroep van laboratoriumspecialisten zelf die een integraal systeem van kwaliteitsbewaking heeft opgezet, zowel voor het laboratorium middels accreditatie, als voor de laboratoriumspecialist klinische chemie in de vorm van opleiding, registratie en herregistratie. Het moge duidelijk zijn dat het ELN en de in het artikel als ‘klinisch chemicus’ opgevoerde directeur geen deel uit maken van dit systeem. Er is echter geen instantie die er op toeziet dat iemand zich daaraan houdt of er misbruik van maakt.“Kennelijk vinden we het in dit land niet nodig om medisch laboratoriumonderzoek en de personen die daarvoor verantwoordelijk zijn op de een of andere manier aan publieke regelgeving te onderwerpen”, zegt NVKC voorzitter dr. Claudia Pronk-Admiraal. In de meeste Europese landen is dit wel het geval. “Het feit dat wij het zelf allemaal zo goed geregeld hebben, wordt door de overheid als argument gebruikt om het juist niet te hoeven regelen. Dit soort uitwassen laat zien dat er links- of rechtsom partijen kunnen opstaan die zich nergens iets van aantrekken en daar hebben wij dan geen grip op. Uiteindelijk moet wel ingezien worden dat het op de juiste manier afnemen, analyseren en interpreteren van laboratoriumonderzoek zeker niet zonder risico’s is en dat je daar goed opgeleide en permanent bijgeschoolde professionals voor nodig hebt.”`

De NVKC besluit de open brief met de vaststelling dat deze lacune in de wetgeving dient te worden gedicht. De NVKC spant zich daarom al jaren in om het Ministerie van VWS en andere betrokkenen hiervan te overtuigen. De aanbevelingen uit de recente evaluatie van de Wet BIG geven daar eveneens aanleiding toe.

___________________________________________________________________________

Blijf op de hoogte en mis geen artikel

Abonneren icon.arrow--dark