Ondanks dat er steeds meer aandacht voor is, ook vanuit de Raad voor Accreditatie. Terwijl monsters zorgvuldig worden gelabeld en opgeslagen, zwerven data soms verrassend vrij rond. Een Excelbestand op een gedeelde schijf, een wachtwoord op een post-it – het zijn kleine slordigheden met grote risico’s.
De digitalisering van laboratoria heeft het werk zeker efficiënter gemaakt, maar ook kwetsbaarder. Apparatuur is verbonden met netwerken, resultaten worden automatisch doorgestuurd en analyses vinden plaats in de cloud. Dat biedt kansen, maar vergroot ook het aanvalsoppervlak voor cyberincidenten.
Informatiebeveiliging vraagt daarom om dezelfde discipline als het labwerk zelf. Heldere protocollen, regelmatige audits en bewustwording onder medewerkers zijn essentieel. Want technologie alleen is niet genoeg; het zijn mensen die het verschil maken.
Misschien is dat wel de grootste uitdaging: beveiliging niet zien als een last, maar als een integraal onderdeel van kwaliteit. Net zoals je geen concessies doet aan meetnauwkeurigheid, zou je dat ook niet moeten doen aan dataveiligheid. In een wereld waar kennis macht is, is bescherming ervan geen luxe, maar noodzaak.